Blog
PM592 Week 5 Assignment Problems
Problems 5-1 through 5-2 (Graded)
5-1 Earned Value Calculation
Your project has four activities. Below is the current status of each activity.
Activity A was to have cost $150,000 when complete. Its costs so far are $45,000. It is 35% complete. The activity has completed 5 weeks of a planned 15-week schedule.
| Task | PV | AC | EV |
| A | 50000 | 45000 | 52500 |
| B | 50000 | 50000 | 45000 |
| C | 110000 | 100000 | 110000 |
| D | 225000 | 200000 | 247500 |
| Total | 435000 | 395000 | 455000 |
PV=5/15×150000=50000
AC=45000
EV=35×150000=52500
Activity B is at the end of week 2 of a planned 4-week effort. It is 45% complete. It was to cost $100,000 when finished. Its costs to date are $50,000.
PV=50000
EV=45000
AC=50000
Activity C is finished. It finished 2 weeks late. It cost $100,000. And it was planned to have cost $110,000.
PV = $110,000 EV = $110,000. AC = $100,000
Activity D is beginning its fourth of a planned 6-week schedule. It has cost $200,000 so far. It was estimated to cost $450,000 when finished. It is approximately 55% complete.
PV = 3/6 X $450,000 = $225,000EV = 55% X $450,000 = $247, 500AC = $200,000
Using these data, calculate the following.
- What are the PV, EV, and AC for the project?
PV = 50,000 + 50,000 + 110,000 + 225,000 = 435,000
EV = 52,500 + 45,000 + 110,000 + 247,500 = 455,000
AC = 45,000 + 50,000 + 100,000 + 200,000 = 395,000
- What are the SV, CV, SPI, and CPI for the project?
CV=EV-AC=455000-395000=60,000
SV = Earned Value (EV) – Planned Value (PV)
455000- 435000= -$20,000
SPI = (Earned Value) / (Planned Value)
455000/43500 = 1.04
CPI = Earned Value (EV) / Actual Cost (AC) 455000/395000= 1.1519
- Assess the project performance to date. Project is under budget Do you get to have the celebration? Yes
5-2 Earned Value Calculation
Your project has four activities. Below is the current status of each activity.
| Task | AC | PV | EV |
| A | 165000 | 116,666 | 125500 |
| B | 150000 | 95000 | 123500 |
| C | 20000 | 250000 | 250000 |
| D | 350000 | 333333 | 275500 |
| Total | 865000 | 794999 | 774000 |
Activity A was to have cost $250,000 when complete. Its costs so far are $165,000. It is 50% complete. The activity has completed 7 weeks of a planned 15-week schedule.
PV=7/15×250000=116,666
AC=165000
EV=50×125000=125000
Activity B is at the end of week 2 of a planned 4-week effort. It is 65% complete. It was to cost $190,000 when finished. Its costs to date are $150,000.
PV =2/4×190000=95000
AV=150000
EV=65×190000=123500
Activity C is finished. It finished 2 weeks late. It cost $200,000 and it was planned to have cost $250,000.
PV=250000
EV=250000
AC=200000
Activity D is at the end of its fourth of a planned 6-week schedule. It has cost $350,000 so far. It was estimated to cost $500,000 when finished. It is approximately 55% complete.
PV 4/6×500000=333,333
EV=275000
AC=350000
Using these data, calculate the following.
- Calculate the CV, SV, CPI, and SPI for each activity and the total project.
SV=EV-PV+774000-794999=-20999
CV=EV-AC=774000-865000=91000
CPI=EV/AC=774000/865000=.89
SPI=EV/PV=774000/794999=.97
- What is your assessment of the project at this time? Project is RED
Project is over budget

